Mahbube
Atabey

Mahbube Atabey 1952 baharında İran’ın başkenti Tahran’da saraya karşı yazdığı hiciv şiirleriyle bilinen ünlü şair “Haji Qodsi Yazdi” nin torunu olarak dünyaya gelmiştir. İlk ve ortaokulu Tahran Payam ve Amoozesh okullarında okur iken Shahpour Bahramishad ile tanışıp aşık olan sanatçı 1970 yılında Tahran Üniversitesi Denetim (Audit) bölümüne başlayıp ardından 1974 yılında Sanayi İşletmeciliğinde yüksek lisans yaptıktan sonra İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü başarıyla bitirmiştir.

Eğitim hayatından sonra sekiz yıllık aşkını evlilikle taçlandırmıştır. Eşinden yedi yıllık kök boya bilimi ve yapımıyla ilgili ders aldıktan sonra aşkını kağıtta canlandırmaya başlayan sanatçı zamanla Shahpour Bahramishad'ın tek öğrencisi olarak onun ekolünde hat, tezhip ve minyatürde ustalaştı. 1989 yılından beri İstanbul'da yaşayan Mahbube Atabey 1974 yılında başlayan sanat serüveninin yanı sıra biri şair ve mühendis, diğeri müzisyen ve doktor olan iki evlat yetiştirmiş olup halen doğal nesneler üzerinde farklı yorumlarla bu sanatları icra etmektedir.

Deniz Kabukları

“Bu koleksiyonda doğanın sunduğu birbirinden güzel deniz kabukları üzerine icra edilen Hat ve Minyatür eserler yer alır.

Hat-Nakkaşi

Bu koleksiyonda Hat, Tezhip ve Minyatür sanatının harmanlanmasıyla oluşan eserleri yer alır.

Eski Sahifeler

Bu koleksiyonda yüzyıllar evvel hattatlar tarafından yazılmış ancak nakkaşlarca resimlendirilmemiş kitapların tamamlanmış sayfalarından oluşur.

Yapraklar

Bu koleksiyon "sanat doğada başlar ve ölümsüzleşir" diyen Mahbube Atabey’in özel bir kaplama yöntemiyle adeta ölümsüzleştirdiği yapraklar üzerine işlenmiş eserlerden oluşur.